Ehsaniha logo

گلیم بافی«عنبران شهر ملی گلیم»

۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

صنایع دستی تبلور عینی فرهنگ و هنر بومی مردمان این سرزمین بوده و به عنوان یک هویت، همانند تاریخ، اخلاق، زبان سنت های بومی، باید حفظ شود. هنرمندان صنایع دستی عنبران با الیاف طبیعی و به سبک سنتی و اصیل خود نقشی از احساس بر دلبافته‌های گلیم خود می‌زنند که رج به رج، حکایت تمدنی دارد که غنای آن قرن‌ها پابرجاست و حیات خود را ادامه داده. نقشه گلیم ها بیشتر از فرم های هندسی گوشه دار، تصویر حیوانات، تصویر وسایل ابتدایی زندگی و مورد استفاده ی روزانه ی مردم شده است.

همچنین نقشه گلیم ها را تصاویری تشکیل می دهند که کلا حاصل تراوش فکری بافنده بوده و حتی در بعضی مواقع تصاویر گلیم ها، نشان دهنده برداشت بافنده از محیط زندگی و یا حتی آرزوهای اوست. به طوری که طرح بعضی از گلیم ها مخصوص قبائل خاصی تشخیص داده شده است.

نقوش عمده ی دستباف های سنتی منطقه نمین از تصاویر تزئینی و نقش های کاملا خیالی مانند: بوته ای، خرچنگ، اژدها، انگشت گلی، نقش درختی، چهارنپق ، باکو گلی و شلما بافته می شود. علاوه بر این نقوش طرح های جدیدی در سال های اخیر مانند نقشه ترنج، موج، قره قیناخ، بیل وکلنگ، صلیب، کاج، شکارگاه و ... اضافه شده است.

ویدئو از آؤشیو اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان

دسته‌بندی

صنایع دستی